top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraVendula Krejčířová

Jóga trochu jinak

Jóga je už několik let na vzestupu, a nyní by mohla být vrcholu své oblíbenosti v západním světě. Možná nás nejistá doba pandemie roků 2020 a 2021 odtrhla z vnějšího světa a vrátila nás blíž k sobě, možná počet influencerů na sociálních sítí dosáhl toho správného bodu, aby se jóga dostala skoro ke každému. Ať tak či tak, benefity tohoto východního učení využívá západní člověk více než ochotně. S nárůstem oblíbenosti narůstá i počet přístupů k józe, některé vyloženě recesistické, některé inspirované posledními objevy vědy.


Moderním přístupem, jako je Anatomy Trains - manuální práce s tělem využívající (nejen) fasciálních řetězců -, lze okořenit i tak prastaré učení jako je jóga. Nevznikne tím paskvil, jak by se jeden mohl obávat, právě naopak. Zaměřením se na pár nových prvků můžeme ze své (nejen) ásanové praxe získat další benefity. A přesně to bych s vámi prostřednictvím svých článků o fasciální józe chtěla sdílet.


V posledních letech se od červeného pojetí člověka (schválně se podívejte na anatomické slovníky a na barvu svalových tkání) odkláníme k propojenějšímu holističtějšímu přístupu a začínáme se více zajímat i o “bílé” (šlachy, vazy a aponeurózy okostice a další) a “žluté” (tuk) tkáně.A jak vypadá fasciální jóga? A o čem vám budu psát?

  • rozmanitost pohybů i v ásanách (nejen vinyásach a přechodech) - tensegrita (stabilita a rovnováha)

  • práce s fasciálními řetězci

  • fasciální strečink

  • myofascální automasáž

  • zjemnění smyslů


Tato nadstavba se nesnaží nahradit klasická jógová učení, jelikož je důležité znát základy a znát mapu, jak píše Ren (odkaz), tedy znát ásany, ze kterých fasciální jóga vychází a znát (aspoň trochu) anatomii.


Proč ásany? Každá má svoji energii, vyvolává různou odezvu v těle i v emocích. Toto vše je třeba zakusit, než přidáme další kousek skládačky. Proč mapu? Každý druh tkáně potřebuje jinak stimulovat. A není to o tom, že můžeme rozdělit jógu (nebo pohyb) na svalovou a fasciální, ale můžeme se zaměřit na to, zda je náš pohyb, či naše jóga spíše pro svaly nebo pro fascie.


Důležité je tedy opět poznání. Poznání a porozumění. A o tom přece jóga je.


Text: Vendula Krejčířová


Fotografie: Vendula Krejčířová
Moje jméno je Vendula Krejčířová

a momentálně jsem na rodičovské (nechci ani přidávat slovo dovolené, protože tak

to reálně nechodí). Snad i přes momentální pauzu stále můžu říct, že jsem zapálenou jogínkou prahnoucí po vzdělání. Krom lektorského kurzu jsem absolvovala i další školení a mezi nimi 50 hodinový kurz s Danielou Meinl věnovaný fasciální józe a kurz stejného rozsahu věnovaný tekutinovému tělu a bederním svalům. Dva a půl roku jsem studovala tradiční čínskou medicínu.


Všechny poznatky se propojují v mojí praxi, seminářích a víkendech, které jsem vedla nebo organizovala.

A já si neodpustím si svou drogu - touhu po vzdělání - dávkovat i nadále.

Své poznatky bych ráda sdílela i s vámi.


Aby mé představení bylo úplné můžu ještě dodat, že jsem 15 let aktivně dělala akvabely

a asi 8 let jsem akvabely trénovala. Pohyb a vzdělání mě tedy provází celým životem145 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page