top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraVendula Krejčířová

FASCIÁLNÍ LINIE, ANEB NA CO NEZAPOMENOUT 3. ČÁST

Poslední část, ve které vás seznámím s fasciálními liniemi půjde do hloubky. Doslova. Představím vám vnitřní fasciální vak. V originále se sice nazývá “Deep front line”, a mnohé překlady také mluví o hluboké přední linii. Má učitelka fasciální jógy, Daniela Meinl, ale používala právě vak a mě to dává smysl. Soupisu svalů a struktur, které zahrnuje, těžko uchopitelné propojenosti již úplně všeho sedí spíše vak, o linii (jako třeba o těch diagonálních minule) totiž vpravdě řeč nebude.


Vnitřní fasciální vak

Vnitřní fasciální vak obaluje naše jádro, avšak neomezuje se pouze na orgány dutiny břišní a hrudníku, jak bychom si z názvu možná i dovedli představit. I když dovedli? Dvakrát či třikrát jsem se účastnila zabíjačky (slabší povahy prominou) a pomáhala jsem vždy řezníkovi bourat maso a porcovat ho. Tehdy jsem to nevěděla, ale vlastně to byla dokonalá a obrovská (doslova) a reálná ukázka toho, jak je vše propojené. Nestačilo rozříznout břišní stěnu, aby se orgány vysypaly ven, protože byly obaleny fasciemi a ty je držely na místě a celá dutina byla jednou fascií “obehnána” taky. Střih. Pár let na to sedím s Ren Dębickou (zakladatelkou tohoto portálu) u stolu a ona mi vypráví, co studuje a začíná s terapií, a já si jen díky zabíjačkám dovedu představit, jak to uvnitř nás trochu je. Protože učebnice přírodopisu, ani anatomické slovníky, dokonce ani anatomie v rámci lektorského studia se fasciím příliš nevěnují.


Pojďme si tedy popsat vnitřní fasciální vak, ten začíná už na chodidle a přes vnitřní stranu bérce a vnitřní stranu stehna se táhne až k pánevnímu dnu, odtud vede do dutiny břišní a hrudní (včetně bránice) a nakonec přes krk a hrdlo s jazylkou a jazykem k týlní kosti, a dále k čelisti a spánkům. Jeho součástí jsou všechny kyčelní flexory, břišní a dýchací struktury.


Jednou z funkcí vnitřního fasciálního vaku je stabilizace, díky němu máme na chodidle klenbu, tedy pokud funguje správně, a stabilní nohu, hrudník, hlavu. Je v neustálé interakci s povrchovými liniemi. Při narušení vnitřního fasciálního vaku můžeme mít problém s plochými chodidly, slabým pánevním dnem, hybností kyčelního kloubu atd.


Radit zde konkrétní ásany úplně nejde. Co ale můžeme oři jógové praxi udělat, je zaměřit například na odtlačování od toho, co je zrovna v kontaktu se zemí (pokud se nejedná o yin jógu, kdy je naopak žádoucí uvolnit se oddat se gravitaci). Ačkoli v článcích nabádám k rozpohybování ásan pro dodání kluznosti mezi fasciemi, určitě tím nemíním “propadnutí” se do pozice.


Ještě jedno malé zamyšlení pro jogíny a jogínky. Při popisu struktur a následně i funkcí vnitřního fasciální vaku se nemůžu ubránit a musím myslet na bandhy. Konkrétně na pada bandhu, mula bandhu a uddiyana bandhu. Pro nejogíny, jedná se o energetické zámky, které se používají pro správné nasměrování toku energie v těle, a to především při dynamičtějších jógových lekcích jako třeba power jóga nebo ashtanga jóga či hatha jóga. V praxi je ale třeba zapojit i fyzické tělo (nejen to energetické) a svaly. Konkrétně je nutné zapojit a aktivovat chodidla (pada bandha), svaly pánevního dna (mula bandha) a středu těla (uddiyana bandha). Jinými slovy zapojit i vnitřní fasciální vak.


Závěrem

Toto byl poslední kousek do skládačky fasciálních linií a i když i ty jsou na jednotlivých obrázcích od sebe odděleny a pozornost jsme věnovali každému zvlášť, je dobré nezapomenout (a možná jste si toho při čtení i všimli), že i fasciální linie jsou mezi sebou propojeny, navzájem se ovlivňují a nejdou oddělit.


Otázkou může být, jak to všechno uchopit, je toho tolik, tak jak na nic nezapomenout? Myslím, že odpověď je nasnadě - rovnováha. Ne každá praxe musí nutně být rozhoupaná a zaměřená na větší skluznost, nebo jen yinová a klidná. Ne každá praxe sama o sobě musí být vyvážená, co se zapojení jednotlivých fasciálních linií týče. Celkově by nás ale na podložce měla provázet rovnováha.
Text: Vendula Krejčířová


Fotografie: Anatomy Trains (web)

Zdroj: https://basicmedicalkey.com/the-deep-front-line/


Další zdroje článku:

Fascial Yoga Immersion scripta od Daniely Meinl (rok 2018)

Das große Faszien-Yoga Buch: Das fasziale Netz gezielt in die Yoga-Praxis integrieren od Daniely Meil

Yoga: Fascia, Anatomy and Movement od Joan Avison


136 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page