top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraVendula Krejčířová

FASCIÁLNÍ LINIE, ANEB NA CO NEZAPOMENOUT 2. ČÁST

Ve druhé části miniseriálu zaměřeného na fasciální linie v těle v kontextu jógové praxe se spolu podíváme na diagonální linie (přední a zadní), které jsou důležité především pro dynamický pohyb. Dál projdeme linie paží. Jóga a paže, to bude zajímavé, využíváme je k opoře, chycení palce u nohy, udržení rovnováhy, ale protáheneme si při józe vůbec kvalitně paže? A kam až ony pažní řetězce dosahují a co vše zůstává opomenuto, když se protažení horních končetin věnujeme jen zběžně?


Pokud tu nejste poprvé, už víte, že vše je spojené se vším, a tak teď nahlédneme opět trochu pod povrch. A zatímco modifikace ásan, které vyplývaly z minulého článku (link ), byly drobné, dnes se do 3D pohybu (link) ponoříme trochu víc.


Diagonální fasciální linie (Funkční linie)


Diagonální fasciální linie jsou důležité především pro pohyb. Možná jste si zde na webu již přečtli, že fascie, mimo jiné, umí zadržet kinetickou energii a tu pak v jeden moment vypustit. Je to stejné, jako když napnete luk a pak tětivu pustíte. Podívejte se na přiložené obrázky, vidíte v nich Diskobola? Vidíte v nich oštěpařku Špotákovou, jak nakumuluje energii a pak ji v mohutném vrhu uvolní? Kdyby se jednalo jen o svalovou práci, byl by hod oštěpem jen velká a neefektivní dřina. Tyto fascie využíváme mimo jiné i u běhu, chůze. Jsou ale důležité i pro zdraví bederní fascie, fasciálního obalu břišních svalů a vnitřních orgánů.


Přední diagonální fasciální linie

Přední příčný řetězec, jak tuto linii také můžeme nazývat, vede od velkého prsního svalu přes přímé nebo šikmé břišní svaly do adduktorů protilehlého stehna (na vnitřní straně). Při protažení

ale cítíme napětí i v horních a dolních končetinách.


Diagonální fasciální linie zadní

Zadní příčný řetězec vede od velkého zádového svalu přes bederní fascie k velkému hýžďovému svalu a zadní straně stehna. I zde při protažení řetězíme napětí až do pažních linií a linií nohou.K protažení diagonálních řetězců dojde právě při 3D pohybu, jak to ráda nazývám. Přední diagonální řetězec stimulujeme při záklonu a rotaci zároveň. Google vám jednu pozici najde pod názve wild thing pose (link). Ale není třeba nějaké divočiny, zkuste modifikovat třeba klasického velblouda - klekněte si a posaďte se na paty, v jemné rotaci se opřete o levou ruku za tělem vedle nohy, zvedněte zadek z pat, opřete se o levou ruku, to vám vytočí tělo a jste v té záklonové rotaci, pohled směřuje za sebe, pravou paži veďte velkým obloukem před tělem až do vytažení u ucha, opakujte i na druhou stranu, střídání může být i dynamické a může z vás být takové kyvadlo v rytmu vašeho dechu.

Zadní příčnou linii zase protáhneme při rotaci třeba u psa hlavou dolů, jednou rukou chytněte kotník protilehlé nohy. Případně můžete zkusit rotaci v předklonu - opřete se

v rovném předklonu o pravou ruku před tělem, pravou nohu lehce pokrčte, levou nohu nechte protaženou a levou ruku v rotaci vytáhněte i s pohledem ke stropu.


Pažní linie

Jóga a paže. Používáme při jógové praxi paže? Ano, v každé ásaně je dána pozice paží, dotváří celek. Protahujeme paže stejně jako třeba záda a zadní stranu stehen?

V dynamických stylech jógy úplně ne. Vlastně bych řekla, že s opravdu cílenou prací

s horními končetinami se můžeme setkat v restorativní józe či yin józe. A fasciální józe, samozřejmě.


Pažní linie povrchová přední

Přední fasciální povrchová linie vede od prsního svalu a velkého zádového svalu přední stranou paže ke dlani.


Pažní linie hluboká přední

Hluboký přední fasciální řetězec prochází od malého prsního svalu horní stranou paže až k palci.


Pažní linie povrchová zadní

Od týlu přes trapéz a zadní stranu paže se táhne až ke hřbetu ruky zadní povrchová fasciální linie.


Pažní linie hluboká zadní

Hluboká zadní fasciální pažní linie vede od horní části hrudní páteře na spodní stranu paže až k malíčku.Představíme-li si tyto řetězce a jejich průběhy pažemi, jejich napojení na diagonální fasciální linie (viz výše) je poměrně jasné. Nenechme se ale mást, pažní řetězce navazují i na boční, spirální a funkční linie. Koneckonců při rotacích či úklonových pozicích zvyšujeme účinek daných ásan právě “dotažením” pomocí paží. Cíleně s pažemi můžeme pracovat v úvodu hodiny při zahřívání. V samotné ásanové praxi ale navádění často končí pažemi v “ose těla”, tedy aby nebyly ani moc před ani moc za tělem. Fasciální jóga, ale i restorativní či yin jóga, jdou kousek dál. Při pozicích k otevření hrudníku (třeba ryba - leh na zádech s podporou mezi lopatkami) využívají tyto typy jógy i váhu rozpažených paží. Můžeme se setkat i s pozicí na břiše, kdy ležíme přes zkřížené paže v úrovni ramenou (hlavu si můžeme odložit na blok nebo ji jen nechat vyvěsit). Pokud si pamatujete z dřívějšího článku (link) jedná se o yinový strečink (dlouhá výdrž a uvolnění).


Fasciální jóga přidává i dynamické prvky, je to ono jemné hmitání pažemi (pokud si vybavíte

sokola, který hmitá upaženými pažemi v klasické rozcvičce, jdete správným směrem). Pozice, kdy si dovolíme vyvěsit horní končetinu vlastní vahou až za tělo a v krajní pozici zahmitat či zkusit protočit paži v rameni (vytočením dlaně a celé paže co nejvíce na jednu a druhou stranu) musí být stabilní. Ramenní kloub má největší hybnost v našem těle, zkuste co největší spektrum pohybu vymyslet a nacítit i s takto zapaženou a vyvěšenou paží. Osobně pro protažení předního pažního řetězce ráda využívám poloviční trojúhelník - boční výpad s předloktím zapřeným o koleno přední nohy. Pozice je díky zapření o přední nohu fixovaná a dovoluje práci s horní paží. Přední pažní fasciální linie se krásně protáhnou, je však důležité nezapomenout, že linie vedou až do dlaně a ke konečkům palce, proto v krajní pozici umocněme protažení ještě přitažením hřbetu ruky k předloktí.


Pro protažení zadního fasciálního řetězce můžeme zvolit předklonové ásany, či takové, kdy

je možné se volně vyhrbit a vyvěsit do paží chycených třeba pod koleny (např. sed s pokrčenýma nohama a ruce chycené pod koleny, záda vykulacená). I tyto pozice by měly být dostatečně pevné a stabilní, proto možná budou vhodnější ty v sedu než ve stoji. V předklonu je totiž nutné opět ohnout zápěstí, tentokrát dlaní k vnitřní straně předloktí, možná i lehce svírat prsty, abychom stimulovali celý zadní pažní řetězec. Ideální je se opět volně vyvěsit a v krajní pozici zkusit přidat menší či větší pohyb. Při výše popsaném sedu s pokrčenýma nohama se jde jemně kývat ze strany na stranu, vytahovat a uvolňovat ramena, uvolnit hlavu do předklonu (nezapomeňme, že součástí povrchové zadní linie je i trapézový sval) a dál se představivosti a hlavně labužnické příjemnosti protažení meze nekladou.Text: Vendula Krejčířová


Fotografie: Anatomy Trains (web)


Další zdroje článku:


Fascial Yoga Immersion scripta od Daniely Meinl (rok 2018)

Das große Faszien-Yoga Buch: Das fasziale Netz gezielt in die Yoga-Praxis integrieren od Daniely Meil

Yoga: Fascia, Anatomy and Movement od Joan Avison


168 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page