top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraVendula Krejčířová

3D pohyb v józe

Jaké druhy protažení a pohybu používáme běžně v józe?

A jak to působí ve (fyzickém*) těle?

A můžu ještě něco přidat?

A je vlastně ásanová praxe jen o protažení?


Zkusím vám na to v následujícím článku odpovědět. I když už z podstaty položených otázek je jasné, že by na to téma šla napsat kniha. A ony ty knihy i vyšly a třeba, když vás zaujmu, si ty knihy najdete (např. na konci článku, kam přidám nějaké tipy).


Jóga momentálně znamená nepřeberné množství různých pozic. Ta fasciální se zaměřuje na protahování především dlouhých linií těla (myofasciálních řetězců - popíšeme si je příště spolu s příklady pozic, ve kterých je stimulujeme). Neopomíjí ale ani klasickou poučku jógy, podle níž by pozice měly být pohodlné ve smyslu, že bychom neměli být jako vojáci v pozoru, ale ani (až na výjimky) úplně uvolnění. Udržujeme lehké napětí v pozicích. (Vzpomínáte na článek o tensegritě od Ren? link )


Pokud bychom naši fyzickou ásanovou praxi (ásana = pozice) rozebrali, zjistili bychom, že se v ní již vyskytují tyto typy protažení:

  • plynulé protažení ve vinyáse, kdy pozici při přechodu (např. pozdrav slunci) zaujímáme na jeden nádech/výdech. Benefitem tohoto plynulého pohybu spojeného s dechem je jednak možnost uvědomění si vlastního těla, jaké svaly či struktury těla využíváme při přechodu. Zvyšujeme kluznost tkání, snažíme se o rozvolnění adhezí mezi jednotlivými vrstvami pojivové tkáně

  • strečink yangového typu, se kterým se setkáme třeba v Hatha józe, nebo pokud se zastavíme ve výdrži na 2 - 10 dechů v jakémkoli jiném typu jógy (např. oblíbené power józe nebo vinyása józe). Tímto stimulujeme viskoelasticitu paralelních a extramuskulárních fasciálních tkání.

  • yinový strečink naopak znamená uvolnění v pozici, ve které zůstáváme i 3 - 5 minut. Yin jóga je populární, hodně relaxační a často cvičená se spoustou pomůcek, klíčem jejich užití je v pozici moci spočinout v cca 40 - 60 % našeho rozsahu. Pak se můžeme uvolnit a působit jak na viskoelasticitu paralelních a extramuskulárních fasciálních tkání, tak na uvolnění hlubokých fascií a při velkém uvolnění svalů také na viskoelasticitu kloubů i kloubních pouzder a vazů


Toto známe, a ačkoli jsme to tak možná nenazývali přímo v rámci své praxe, jedná se o klasické prvky s nimiž se setkáte na většině jógových lekcí. Pokud se nad tím zamyslíme, jedná se o takový 2D pohyb.


Co nový rozměr bychom ale mohli přidat? Jak vědomě okořenit pohyb na podložce?

Odpověď je vlastně už v samotné otázce. Klíčem může být přidat vědomý pohyb v jednotlivých pozicích. Nezapomeňte, je důležité znát mapu, znát pozici dřív, než v ní začnu proplouvat jemnými houpavými pohyby, hravými změnami úhlů (tzv. pandikulace). Nejdříve na sebe tedy nechte pozici působit, i když ji už máte stokrát odcvičenou, věřte, že dnes zase bude jiná. Navnímejte své tělo, a pak můžete začít s vědomými a rozsahem většími i malými pohyby (čím menší pohyb, tím větší pozornost potřebuje, tím víc musíme umět své tělo vnímat). Přidejte kontinuální změny úhlů v pozici. Myslete na tensegritu, udržování lehkého napětí a stability v některých částech těla a vědomé protažení/uvolnění v jiných částech. Je to jako natahovat bavlněné tričko po tom, co jste ho vyprali, taky musíte vlákna protáhnout všemi směry.


Jedná se o velmi instinktivní pohyb, který musí vyplynout právě z našeho vnímání těla a cílem je udělat našemu tělu dobře. Může jít o jemné houpání ve velkých kloubech (např. v kyčlích při předklonu, nebo ve výpadech), může jít o úplně 3D pohyb, kdy se začneme vytáčet do stran, rotovat atd. Představivosti se meze nekladou, jelikož každý potřebuje uvolnit trochu jinde a trochu jinak. A jestli nevíte, co si pod tím představit, zde je video (link), jak se pozice kočky může proměnit ve fluidní proplouvání.


Jaké jsou benefity? Zvyšujeme kluznost mezi tkáněmi, a tím, že je pohyb 3D se to daří účelněji než při vinyásovém proplouvání pozicemi. Stimulujeme obsah tekutin v mezitkáňovém prostoru (rozhýbáváme ji). Uvolňujeme adheze mezi tkáněmi a v neposlední řadě stimulujeme naše vnímání, tělesnou percepci a nervový systém. Zkuste se takto rozhýbat v různých pozicích, sami ucítíte, že se uvolnění a třeba i větší rozsah dostaví za příjemnějších pocitů než při výdrži a možná i o kousek rychleji (to díky zvyšování kluznosti, ale i zvyšování naší propriocepce).


Může se tedy stát, že nás na první lekci jógy přivedla potřeba protažení. Postupem času ale zjistíme, že se kromě flexibility mění i naše vnímání sebe sama na mnoha úrovních, jak to jóga umí, často ale začneme právě u jiného vnímání svého těla.

Fasicální síť je protkána mechanoreceptory a stimulovat je - zase o něco víc, či jinak - můžeme právě přidáním pandikulace do našich jógových pozic.


* Jógová filosofie počítá až s pěti tělyText: Vendula Krejčířová


Fotografie: unsplash.com (link)


Další zdroje článku (použitá literatura):

Das große Faszien-Yoga Buch: Das fasziale Netz gezielt in die Yoga-Praxis integrieren od Daniely Meil

Yoga: Fascia, Anatomy and Movement od Joan Avison123 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page